Proslavljena 30. obljetnica Neokatekumenskog Puta u Sinju

Novosti

Neokatekumenski Put u Župi Gospe Sinjske proslavio je 30. obljetnicu postojanja. Misno slavlje u bazilici Čudotvorne Gospe Sinjske predvodio je župnik fra Antonio Mravak uz koncelebraciju župnog vikara fra Ivana Čikare i župnika Župe Promina fra Zorana Jonjića. Na slavlju su se okupili članovi triju neokatekumenskih zajednica iz Sinja te predstavnici neokatekumenskih zajednica u Splitu i Imotskom.

U slavlju neokatekumeni su se prisjetili početaka Neokatekumenskog Puta u Sinju. Sve je počelo 23. listopada 1994. kada su neokatekumeni iz drugih župa imali navještaj na misama u Župi Gospe Sinjske. Katehisti su davali svoje iskustvo kako su upoznali Put i što je učinio za njih. Nakon toga su počele kateheze ponedjeljkom i četvrtkom. Nakon kateheza održale su se konvencije s 30 braće iz Sinja i tridesetak iz Ražina gdje su istovremeno imali kateheze. Za vrijeme konvencije koja je bila u Zadru od 9.-11. prosinca, rodila se prva zajednica u Župi Gospe Sinjske. Veliki doprinos u osnivanju Neokatekumenskog Puta u Sinju dao je ondašnji sinjski župnik fra Luka Livaja (1938.-2017.).

Poslije su Put prihvatili i pomagali ostali župnici i gvardijani. Poseban doprinos u duhovnoj pratnji dali su fra Šimun Janković (1929.-2005.) i fra Bernardo Dukić (1934.-2012.). Danas je ovaj crkveni pokret prisutan u cijelom svijetu. Iz Puta su se rodila mnoga duhovna zvanja. Po svijetu imaju svoja sjemeništa za kandidate, a na hrvatskom govornom području neokatekumenska sjemeništa Redemptoris Mater djeluju u Puli i Sarajevu.

Povijest Neokatekumenskog puta kao novog pokreta u Katoličkoj crkvi počinje 1964. godine i veže se uz Španjolca Kika Argüela i Carmen Hernández koji su te godine u Madridu osnovali Put. Ovaj pokret sebe drži katekumenatom za odrasle, tj. putem kršćanskog odgoja za suvremenog čovjeka. Biblija je ključni element na tom putu, a u srcu neokatekumenata je euharistija. Neokatekumeni na poseban način vrjednuju i slave vazmeno bdjenje, a metodološka specifičnost im je katehizacija i kerigmatski navještaj. Cilj im je na poseban način otkriti ono što nedostaje kršćanima današnjega doba i to nadopuniti, što se na poseban način čini otkrivanjem snage i ljepote krštenja.

Znakovito je stoga ime neokatekumeni, koje su sebi izabrali. Naime, u prvim stoljećima Crkve katekumeni su bili odrasli ljudi koji su se obraćali na kršćanstvo, te se pripremali na krštenje. Da bi izrazili potrebu da se i danas kod već krštenih vjernika produbi kršćanska svijest i dozovu u pamet krsna obećanja, odlučili su to izraziti i terminologijom.