Cijelu noć crkva i samostansko dvorište vrvjeli su mnoštvom Gospinih štovatelje. Već u tri sata klaustar je bio ispunjen mnoštvom vjernika koju su pristupili sakramentu svete ispovijedi. Iako je ispovijedalo i do pedeset svećenika redovi se nikako nisu smanjivali. U 4.00 s crkva i Svetište bili su ispunjeni hodočasnicima koji su došli na Misu zornicu. Tako je bilo na svim misama, koje su se slavile svaki puni sat do početka svečane procesije i Euharistijskog slavlja u 9.30 sati.
Središnje Slavlje svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije ili Velike Gospe, te proslave 300. godišnjice čudesne obrane Sinja pred najezdom Turaka, započelo je procesijom iz crkve Gospe Sinjske ulicama grada Sinja. Procesija se počela formirati na Trgu kralja Tomislava u 9:00 sati. U 9:30 slavljenjem crkvenih zvona i sviranjem fanfara označeno je skidanje Gospine slike s oltara i početak procesije.
U prvom dijelu procesije koja se formirala iza križa bili su nositelji zastave Gospe Sinjske i hrvatske zastave, nositelji župskih barjaka, alkari i alkarski momci, hrvatski vojnici, predstavnici policije i vatrogasci, predstavnici kulturnih društava i udruga, predstavnici državnih, županijskih, gradskih i općinskih vlasti, hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova, časne sestre, nositelji Gospine slike, ministranti. Neposredno ispred Gospine slike bili svećenici i biskupi predvođeni posebnim Papinim izaslanikom kardinalom Josipom Bozanićem, a iza slike nepregledno mnoštvo od nekoliko desetaka tisuća vjernika.
Procesija je bila popraćena meditativnim tekstovima (Otajstva Gospe sinjske),nadahnutim stoljetnom povezanošću štovanja Gospe Sinjske. Tekstove je pripremio fra Stipe Šušnjara a s njim su čitali i predmolili desetice krunice Helena Balajić, Luka Klarica i Ivan Radović. Tekst procesije možete pročitati OVDJE.
Između pojedinih otajstava Marijanske pjesme pjevao je zbor Gospe Sinjske pod ravnanjem fra Jure Župića i s. Jelene Mijić.
Nakon procesije, koja je trajala sat i trideset minuta uslijedilo je euharistijsko slavlje. Euharistijsko slavlje, kao posebni Papin izaslanik predvodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, u zajedništvu s mons. Marinom Barišićem, nadbiskupom metropolitom splitsko-makarskim, mons. Želimirom Puljićem, nadbiskupom zadarskim i predsjednikom Hrvatske biskupske konferencije, mons. Franjom Komaricom, biskupom banjalučkim, mons. Ilijom Janjićem, biskupom kotorskim, vladikom Nikolom Kekićem, biskupom Križevačke eparhije, mons. Markom Semrenom, pomoćnim biskupom banjalučkim, provincijalom Provincije Presvetoga Otkupitelja, fra Joškom Kodžomanom, čuvarom Sinjskog svetišta, fra Petrom Klapežom, cetinskim dekanom don Stipom Ljubasom, sinjskim župnikom fra Antom Bilokapićem te s ostalim provincijalima, svećenicima i redovnicima.
Na samome početku euharistijskog slavlja, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić uputio je pozdravnu riječ svim sudionicima slavlja i izrazio dobrodošlicu i zahvalnost kardinalu Josipu Bozaniću. Pozdravnu riječ oca nadbiskupa možete pročitati OVDJE.
Zatim je generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Miroslav Vidović pročitao Papino pismo, koje u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Uvodeći u homiliju, Kardinal je istaknuo da sinjska riznica čuva spomen na događaje iz prošlosti u kojima sa zahvalnošću promatramo očitovanje Božje prisutnosti po Blaženoj Djevici Mariji prije tri stoljeća. Potaknuo je vjernike da ne dopuste razdvajanje svoje vjere od društvene zbilje i od zalaganja za dobro, da se ne srame svjedočiti istinu neba u zemaljskim poteškoćama, te da ne zaniječu Boga i ne gube pouzdanje u njega.
Baš ovdje, u Sinju, smatra Kardinal, posebno je vidljivo da se tek u poniznosti ostvaruje istinska duhovna ravnopravnost odnosa zemaljskoga djeteta i nebeske Majke, one koja nas danomice uči da se u poniznosti čovjek uzvisuje do razine dostojanstva djeteta Božjega.
Ukazujući na Mariju kao primjer ženstvenosti i velikodušnosti majčinstva, ustvrdio je kako je hrvatskom društvu toliko puta potrebna ženska snaga koja živi u nježnosti i stvaralačkoj maštovitosti; koja brani život i očituje svoju vjeru; koja zna izreći istinu na način koji prodire do srži, ali ne odbacuje čovjeka; koja prepoznaje opasnost, ali se ne boji stupiti pred bilo koju razornu moć; koja upozorava na stranputice i ne odustaje od zajedništva; koja poznaje rastanke i čekanja ne gubeći nadu u radost povratka.
Dosta nam je podjela! – naglasio je Kardinal, te dodao da ako želimo napredak svom narodu i domovini potrebna je opća suglasnost oko temeljnih pitanja. Otvorenost daru života i zaštita obitelji i ljudskoga života u obitelji danas postaje gorućim pitanjem. O tome ovisi budućnost našega naroda. Ideologije koje se zasnivaju samo na ekonomskoj računici vode u vrijednosnu izgubljenost.
Kazao je kako je blažena Gospa uvijek suputnica na našim životnim putovima. Neka nam pomogne da svugdje živimo pod njezinim pogledom; neka nas štiti da ne trebamo napustiti svoj dom i domovinu; neka svojom milošću prati i pohodi sve koji su morali otići sa svoje grude i neka udijeli milost svima koji su odlutali, da se vrate u zagrljaj svoje Majke – zaključio je kardinal Bozanić svoju homiliju.
Cjelokupnu propovijed o. Kardinala možete pročitati OVDJE.
Na kraju misnog slavlja riječ zahvale je uputio provincijal Franjevačke Provincije Presvetog Otkupitelja fra Joško Kodžoman, koju možete pročitati OVDJE. Na kraju zahvalnih riječi uručio je poklon Kardinalu, Mitru i zlatnik Gospe Sinjske.
Otac Kardinal se zahvalio o. Provincijalu na primljenom daru, i prije blagoslova uputio riječ zahvale: „Draga braćo i sestre, mogu reći hvala, hvala za vašu vjeru, za vaše svjedočenje. Treba doći u Sinj na Veliku Gospu i ući u Svetište i vidjeti redove za ispovijed, sudjelovati u procesiji i slaviti Svetu misu … tek tu možemo osjetiti dušu i identitet ovog naroda. Ja zahvaljujem i čestitam … budite ponosni na ono što jeste. Čuvajte to i razvijajte, samo tako će preživjeti ovaj narod, ovaj puk hrvatski. Provincijal me iznenadio s ovim poklonom, ali treba biti ponizan i primiti poklon. Ovo je znak kako se stvara naša kulturna baština. Primam to kao Papin izaslanik i kao zagrebački nadbiskup … to će ostati u crkvi, u riznici i stoljećima nakon će se vidjeti kako se ovdje odvijalo veličanstveno slavlje. Kao Papin izaslanik predajem medalju svetoga Pape Ivana Pavla II. Ivan Pavao II je zadužio hrvatski narod i mi ćemo mu uvijek ostati zahvalni, u njemu imamo zagovornika na nebu.
Blagoslivljam vas i ovim blagoslovom posredujem Papin blagoslov … otvorimo srce za Papin blagoslov.“
Slavlje je završilo blagoslovom o. Kardinala i blagoslovom Gospinom slikom. Nakon blagoslova bila je himna Republike Hrvatske, a zatim se Gospina slika u procesiji vratila u crkvu i postavila na njezino trajno prebivalište, na oltar.
Svečano misno slavlje obogatio je svojim skladnim pjevanjem Župni zbor Gospe Sinjske pod ravnanjem fra Jure Župića i s. Jelene Mijić.
Misno slavlje prenosila je Hrvatska radio televizija, mjesni HIT radio te više drugih radio postaja.