Hrvatsko društvo katoličkih novinara je o Svjetskom danu sredstava društvenih komunikacija, u srijedu 15. svibnja 2024., u sjedištu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, dodijelilo nagrade i priznanja.
U pozdravnoj riječi, predsjednica HDKN-a doc. dr. Suzana Peran čestitala je svim dobitnicima, te im zahvalila za sve što su učinili za i u katoličkim medijima šireći kršćansku poruku. Istaknula je da se okupljanje tradicionalno održava uz obilježavanje Svjetskog dana društvenih komunikacija koji ove godine preko poruke pape Franje u središtu ima promišljanje o umjetnoj inteligenciji.
„Tehnologije se mijenjaju i razvijaju, no ostaje bit novinarstva, a to je traganje za istinom, promicanje istinskih vrijednosti, i kao što kaže naš temeljni dokument ‚ostvarivati zajedništvo i napredak‘. I ove naše nagrade i priznanja su u znaku toga zajedništva, ali i kao potpora za daljnji napredak na području kršćanskog novinarstva. Zato imamo nagrade za one koji su svoj život utkali u razvoj katoličkog novinarstva i ostavili trag za buduće generacije. Imamo i godišnje nagrade za one koji su na različite načine dali prinos katoličkim medijima i novinarstva u protekloj godini“, rekla je doc. dr. Peran.
Dodala je da se posljednjih godina dodjeljuje i nagrada za najbolju mrežnu stranicu s kršćanskim sadržajem jer su se mediji proširili i na virtualne prostore, stoga prepoznaju vrijednost i tih sadržaja. Podsjetila je da prijedlozi za nagrade dolaze od samih novinara, čime se međusobno prepoznaje vrijednost, te je također prinos zajedništvu. Na kraju je prema Papinoj poruci, pozvala kolege da budu „novinari mira u službi Radosne vijesti“.
U ime dobitnika, riječ zahvale uputio je dobitnik nagrade za životno djelo fra Hrvatin Gabrijel Jurišić, OFM. „Zahvaljujem na ovome danu. Najprije hvala Bogu. Zahvaljujemo Društvu koje je dodijelilo ove nagrade i što smo se svi mi danas ovdje okupljeni osjetili kao jedno, što živimo, dišemo i radimo na slavu Boga i na korist našega hrvatskog naroda“, rekao je o. Jurišić.
Nadalje je podsjetio na neke, kako je rekao „sitnice“ u kojima je i sam sudjelovao, a koje su potaknute Dekret o medijima društvenog priopćavanja „Inter mirifica“ Drugoga vatikanskog sabora. Tako je u svojoj rodnoj župi Baška Voda 1966. godine predložio pokretanje malog župnog listića „Svjetionik“ za koji se ubrzo uspostavilo da dopire do mnogih, pa i onih koji su neredoviti ili gotovo nikako. To je istovremeno bio evangelizacijski i pastoralni pothvat.
Također je podsjetio na nastanak današnjeg adresara katoličkih misija u Njemačkoj. Godine 1973. predložio je pokretanje adresara svih hrvatskih župa i misija u Njemačkoj. O Božiću iste godine u uredništvu o. Jurišića objavljen je Kalendar za 1974. godinu s blagdanima i adresama hrvatskih svećenika i socijalnih savjetnika u Europi, misama na hrvatskom u Njemačkoj i poštanskim brojevima mjesta u domovini.
„To je bio još jedan pokušaj da se ljude približi Crkvi, i da se Crkva približi ljudima. Hvala Bogu da je prošlo ono vrijeme komunističke diktature. Hvala Bogu da je propala te danas možemo ovdje kao Hrvatsko društvo katoličkih novinara slobodno govoriti kako se počelo raditi, kako se radilo i kako se danas radi, i kako ćemo raditi u budućnosti“, kazao je. S obzirom na to fra Hrvatin Gabrijel je predložio da se napravi zbornik u prigodi 50. obljetnice osnutka, kojim bi se podsjetilo na početke društva koje je tada nosilo ime Društvo katoličkih novinara u Jugoslaviji, a potom se razdvojilo na društva u Hrvatskoj i Sloveniji.
„Za sve što je naše Društvo učinilo hvala Bogu, hvala dobrim ljudima, hvala našim biskupima, hvala svima koji su radili u društvu, jer je svaki učinio što je mogao“, rekao je na kraju o. Jurišić.
Fra Hrvatin Gabrijel Jurišić je član Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja. Rođen je 1934. u Baškoj Vodi. Nakon završetka studija teologije i klasične filologije, od 1966. do 2004. predavao je grčki i latinski jezik u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju. Bio je i ravnatelj Franjevačkoga sjemeništa, upravitelj Arheološke gimnazijske zbirke, provincijski definitor, prefekt studija, provincijski vikar, generalni vizitator Hrvatske franjveačke provincije sv. Ćirila i Metoda, Franjevačke provincije Svetoga Križa – Bosne Srebrene te član Provincijskoga plenarnog vijeća. Od 1974. godine je glavni i odgovorni urednik zbornika „Kačić“.
Napisao je, prevodio i uredio brojne knjige, monografije i znanstvene članke te pokrenuo više listova i časopisa. Objavio više od 700 popularnih, stručnih i znanstvenih radova hagiografske, mariološke i povijesne tematike objavljivanih u listovima, časopisima i zbornicima kao što su Glas Koncila, Marija, Kačić, Služba Božja, Bogoslovska smotra, Vjesnik bl. Nikole Tavelića, Tavelić, Kana, Naš jezik, AKSA, Crkva u svijetu, kalendar Danica, Brat Franjo, Advocata Croatiae, Živa zajednica, Vjesnik Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Veritas, Svjetlo riječi, Croatica Christiana periodica, Makarski zbornik, Slobodna Dalmacija, Živo vrelo, Kršni zavičaj, Naša ognjišta, Filozofski glasnik, Dobri otac Antić, Hrvatska obzorja, IKA, Glasnik Srca Isusova i Marijina, Glasnik sv. Josipa, Hrvatski žrtvoslov, Glasnik sv. Ante, Opći religijski leksikon Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, Leksikon pisaca Jugoslavije i Suvremena katolička enciklopedija. Prevodio je djela hrvatskih latinista Marka Marulića, Jakova Bunića i Pavla Rittera Vitezovića za zbornik Hrvatski latinisti u okviru niza Pet stoljeća hrvatske književnosti. Suradnik je u filmu Katolička Crkva u Hrvata te pisac scenarija za film 250. obljetnica Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja 1735. – 1985.